      INFINEON IGBT Module IPP015N04NG
      ✔ In Stock (Can ship in 5-7 days)
      Quantity
      MOQ : 136
      Payment Methods
      • Online Support 24/7
      • 12 Months Warranty for New Products
      • 30 Days Money Back Guarantee
      • Specifications
      • Q&A
      • Reviews
      The INFINEON IGBT Module is high quality!
      Transistor polarity: N-Channel
      Number of channels: 1 Channel
      Vds-Drain-source breakdown voltage: 40 V
      Id-continuous drain current: 120 A
      Rds On-Drain-source on-resistance: 1.5 mOhms
      Vgs-gate-source voltage:-20 V, + 20 V
      Vgs th- gate-source threshold voltage: 3 V
      Qg-gate charge: 250 nC
      Minimum operating temperature:-55 C
      Maximum operating temperature: + 175 C
      Pd-power dissipation: 250 W