      • Schneider Contactor LC1R40E5N
      1/1
      Schneider Contactor LC1R40E5N
      ✔ In Stock (Can ship in 5-7 days)
      Quantity
      MOQ : 6
      Number of poles
      3P
      power pole contact composition
      3 NO
      Rated working current [Ie]
      40 A 40 °C) at <= 400 V AC AC-3 for power circuit
      60 A 40 °C) at <= 400 V AC AC-1 for power circuit
      Control circuit voltage
      48 V AC 50 Hz