      • ABB Soft Starter PSE18-600-70
      1/1
      ABB Soft Starter PSE18-600-70
      ✔ In Stock (Can ship in 5-7 days)
      Quantity
      MOQ : 1
      Payment Methods
      • Online Support 24/7
      • 12 Months Warranty for New Products
      • 30 Days Money Back Guarantee
      • Specifications
      • Q&A
      • Reviews
      Rated Operational Voltage:
      Main Circuit 208 ... 600 V AC
      Rated Control Supply Voltage (Us): 100 ... 250 V AC Rated Control Circuit Voltage (Uc): DC Operation 24 V
      Rated Frequency (f):
      Main Circuit 50/60 Hz
      Control Supply 50/60 Hz
      Rated Operational Power - In-Line Connection (Pe):
      (230 V) 4 kW
      (400 V) 7.5 kW
      (500 V) 11 kW
      Rated Operational Current - In-Line Connection (Ie): 18 A
      Service Factor Percentage: 100 %
      Overload Protection: Build-in electronic overload protection
      Integrated Electronic Overload: Yes
      Adjustable Rated Motor Current Ie: 30 ... 100 %
      Starting Capacity at Maximum Rated Current Ie: 4xIe for 10s
      Ramp Time:
      During Start 1 ... 30 second [unit of time]
      During Stop 0 ... 30 second [unit of time]
      Initial Voltage During Start: 30 ... 70 %
      Step Down Voltage Special Ramp: No %
      Current Limit Function: 1.5 ... 7xIe
      Switch for Inside Delta Connection: No
      Run Signal Relay: Yes
      By-pass Signal Relay: Yes
      Fault Signal Relay: Yes
      Overload Signal Relay: Yes
      Analog Outputs: 4...20 mA
      Signal indication completed start ramp (LED):Green
      Signal indication ready to start/standby ON (LED):Green
      Signal indication running R (LED):Green
      Signal indication ramping up/down (LED):Green
      Signal indication protection (LED):Yellow
      Signal indication fault (LED):Red
      Number of Starts Per Hour at 3.5*Ie for 7 sec. 50% ON Time 50% OFF Time: 10
      Communication: FiledBusPlug(Optional)
      Degree of Protection: acc. to IEC 60529, IEC 60947-1, EN 60529 Main Terminals IP00
      Terminal Type: Screw Terminals
      Connecting Capacity Main Circuit: Rigid 1/2x2.5 ... 70 mm^2
      Connecting Capacity Control Circuit:
      Rigid 1x2.5 mm^2
      Rigid 2x1.5 mm^2
      Connecting Capacity Supply Circuit:
      Rigid 1x2.5 mm^2
      Rigid 2x1.5 mm^2