- a
- b
- c
- d
- e
- f
- g
- h
- i
- j
- k
- l
- m
- n
- o
- p
- q
- r
- s
- t
- u
- v
- w
- x
- y
- z
- 3
- 7
Fast Track to a Quote
Fast Track to a Quote


Certification | Testing
Factory Certified
Refund guarantee
24h refund guarantee
Secure Payment
PayPal Verified

100% Original
Genuine OEM Parts
Fast Delivery
Shipped via FedEx / DHL / UPS
12-Month Warranty
Worry-Free Coverage
Secure Packaging
Safe & Reliable
5,000+ Global Suppliers
Trusted by Professionals
Send us your model numbers or nameplate details.
We will match your request with our 5,000+ verified suppliers and issue a quotation.
| Type | Keypad modules |
| Description | Handheld - X2X for CNC applications 12 function keys, start and stop button, 3 selector switches, emergency stop, CNC encoder wheel, enable switch, spiral cable |
| LEDs | 1x round (green), 1x error (red) |
| CE | - |
| UL | - |
| HazLoc | - |
| Nominal voltage | 24 VDC ±25%, galvanically isolated |
| Inrush current | Max. 20 A for < 1 ms |
| Power consumption | 170 mA |
| Degree of protection per EN 60529 | IP54 |
| Degree of protection per UL 50 | - |
| Operating temperature | 0 to +50°C |
| Material | Metal |
| Frame | Aluminum, naturally anodized |
| Design | B&R standard |
| Panel overlay Material | Polyester |
| Gasket | Flat gasket around display front |
| Dimensions | Width 280 mm,Height 140 mm,Depth 86.2 mm |
| Weight | 430 g |
A: International orders may be subject to customs duties, taxes, and import fees levied by the destination country. These charges are the responsibility of the recipient and are determined by the customs authorities. It's advisable to check with your local customs office for information on potential fees before placing an international order.
A: Yes, for upcoming popular products, we often offer pre-order options. You can find pre-order information on the product page and follow the instructions to place a pre-order.
A: We cannot offer a refund if the price of your purchase decreases. However, within a certain period of time, we can provide you with a certain amount of discount coupons as compensation.
Mar 09, 2022