- a
- b
- c
- d
- e
- f
- g
- h
- i
- j
- k
- l
- m
- n
- o
- p
- q
- r
- s
- t
- u
- v
- w
- x
- y
- z
- 3
- 7
Fast Track to a Quote
Fast Track to a Quote




Certification | Testing
Factory Certified
Refund guarantee
24h refund guarantee
Secure Payment
PayPal Verified

100% Original
Genuine OEM Parts
Fast Delivery
Shipped via FedEx / DHL / UPS
12-Month Warranty
Worry-Free Coverage
Secure Packaging
Safe & Reliable
5,000+ Global Suppliers
Trusted by Professionals
Send us your model numbers or nameplate details.
We will match your request with our 5,000+ verified suppliers and issue a quotation.
| Type | Intelligent programmable modules |
| System | X20 System |
| Description | X20 safe digital mixed module, safety controller, openSAFETY, 10 openSAFETY nodes, 4 SafeMOTION axes, 8 safe type A digital inputs, configurable input filter, 4 pulse outputs, 24 VDC, 6 safe type B2 digital outputs, 24 VDC, 0.2 A, OSSD <10 µs |
| B&R ID code | 0xE758 |
| Power consumption | 0.4 W |
| CE | Yes |
| UKCA | Yes |
| Functional safety | cULus FSPC E361559,Energy and industrial systems,Certified for functional safety,ANSI UL 1998:2013,IEC 61508:2010, SIL 3,EN 62061:2005/A2:2015, SIL 3,EN ISO 13849-1:2015, Cat. 4 / PL e,IEC 61511:2004, SIL 3,EN 50156-1:2004 |
| ATEX | Zone 2, II 3G Ex nA nC IIA T5 Gc,IP20, Ta (see X20 user's manual),FTZÚ 09 ATEX 0083X |
| UL | cULus E115267,Industrial control equipment |
| HazLoc | - |
| DNV | In preparation |
| LR | - |
| KR | - |
| ABS | - |
| BV | - |
| EAC | Yes |
| KC | - |
| Nominal voltage | 24 VDC |
| Voltage range | 24 VDC -15% / +20% |
| Degree of protection per EN 60529 | IP20 |
| Operating temperature | 0 to 60°C |
| Operating Relative Humidity | 5 to 95%, non-condensing |
| Pitch | 25+0.2mm |
A: International orders may be subject to customs duties, taxes, and import fees levied by the destination country. These charges are the responsibility of the recipient and are determined by the customs authorities. It's advisable to check with your local customs office for information on potential fees before placing an international order.
A: Yes, for upcoming popular products, we often offer pre-order options. You can find pre-order information on the product page and follow the instructions to place a pre-order.
A: We cannot offer a refund if the price of your purchase decreases. However, within a certain period of time, we can provide you with a certain amount of discount coupons as compensation.
Mar 09, 2022