      • BRODERSEN Relay MXL-10.924
      1/1
      BRODERSEN Relay MXL-10.924
      ✔ In Stock (Can ship in 5-7 days)
      Quantity
      MOQ : 2
      Payment Methods
      • Online Support 24/7
      • 12 Months Warranty for New Products
      • 30 Days Money Back Guarantee
      • Specifications
      • Q&A
      • Reviews
      The BRODERSEN Relay is high quality! Enter the number 2
      Supply voltage 24 V dc
      Probe voltage 12V AC
      Input:Sensitivity:5kOhm-50kOhm, adjustable
      Probe Voltage:Max. 12Vp-p AC, 1kHz
      Probe current:Max. 360A
      Temperature drift:Max. 0,05%/°C
      Hysteresis:<0,1%
      Reaction time:0,1-5s, adjustable
      Isolation resistance>220kOhm
      Output:SPDT relay:Contact material, AgNi 0,15 with hardened gold plating Au
      Max. load AC: 8A/240V AC (cOSp=1)
      Max. breaking capasity
      2000VA. Inductive load. See fig. 1. Max. load DC: 8A/24V DC
      Max. breaking capasity 50-270W. See fig. 2
      Max in rush current: 15A (max. 4s/duty cycle less than 10%)
      Min in rush current:10mA, 24V DC
      Frequency:Max. 1000 operations pr. hour
      Supply voltage:Versions:924=24V DC (20,4-27,6VDC