      • DECA Switch A20K-2AE10
      1/1
      DECA Switch A20K-2AE10
      There is no price at present, you can Request a Quote
      • Specifications
      • Q&A
      • Reviews
      Contact resistance Max. 50mΩ (initial value) Insulation Resistance 100mΩ minimum at 500VDC megger Dielectric strength Contact block 2,500VAC for 1 minute Illuminated unit 2,000VAC for 1 minute Vibration Resistance E-stop swtiches Operation Extremes: 10-500Mhz, Amplitude: 0.35mm 50m/s² Damage Extremes: 10-500Mhz, Amplitude: 0.35mm 50m/s² Indicator,Pushbutton, Selector switches Operation Extremes: 5-55Mhz, Amplitude: 0.5mm Damage Extremes: 50Mhz, Amplitude: 1.5mm Shock Resistance E-stop swtiches Operation Extremes: 150m/s² Damage Extremes: 1,000m/s² Indicator,Pushbutton, Selector switches Operation Extremes: 100m/s² Damage Extremes: 1,000m/s² Mechanical Durability E-stop swtiches 250,000 Pushbutton Momentary: 5,000,000 (1 contact), 1,000,000 (2 contact) Maintained: 250,000 (1 contact), 100,000 (2 contacts) Selector switches 250,000 (1 contact), 100,000 (2 contacts) Electrical Life E-stop swtiches 100,000 Pushbutton 250,000 (1 contact), 100,000 (2 contacts) Selector switches 250,000 (1 contact), 100,000 (2 contacts) Ambient temperature Operation: -25°C~ +55°C, Storage: -45°C~+85°C Ambient humidity 45~85%RH Degree of protection IP65 Terminal Soldering Temperature 20W 5sec / 260°C 3sec Certification / Compliance UL, CE