      • FLOWLINE Level Meter FT10-1405
      1/1
      FLOWLINE Level Meter FT10-1405
      ✔ In Stock (Can ship in 5-7 days)
      Quantity
      MOQ : 1
      Payment Methods
      • Online Support 24/7
      • 12 Months Warranty for New Products
      • 30 Days Money Back Guarantee
      • Specifications
      • Q&A
      • Reviews
      The FLOWLINE Level Meter is high quality!
      Set point range: FT10: 0.04 to 3 fps (0.012 to 0.91 mps)
      Factory set point: FT10: 2fps (.06 mps)
      GT10: 10 fps (3 mps)
      Repeatability: ± 0.5% of set point @ fixed temperature
      Response time: 1-10 seconds
      Set point adjust.: Potentiometer
      Viscosity range: FT10: 1-200 centipoise
      LED indication: Flow status
      Supply voltage: 14-36 VDC
      Consumption: 70 mA maximum
      Contact type: (1) SPST relay
      Contact rating: 60 VA, 1A maximum
      Contact output: Selectable NO / NC
      Process temp.: F: 32° to 140°/ C: 0° to 60°
      Ambient temp.: F: -40° to 140°/ C: -40° to 60°
      Pressure: 150 psi (10 bar) @ 25ºC, derated @ 1.667 psi (0.113 bar) per ºC
      above 25º C
      Sensor rating: NEMA 4X (IP65)
      Wetted material: -1XX5: PP-Ryton®/ -5XX5: PVDF
      Cable jack. mat.: -1XX5: PP/ -5XX5: FEP
      Cable type: 4-conductor, shielded #22 AWG