Hitachi Compressor 1000EL160D3W
Brand : |
Hitachi |
Model : |
1000EL160D3W |
Refrigerant : |
R22 |
Application : |
Output power (HP) : |
1000 |
Number of Modified designs : |
0 |
Series numbers : |
Mounting type : |
Horizontal |
Compressor type : |
Oil supply : |
N/A |
Displacement : |
160cm³/rev |
Power : |
3~, 380-415V,50Hz 415-440V, 60Hz |
Pipe connection method : |
Flaring connection |
Other specification : |
Water cooled |
Color : |
Black |
After service : |
Not provided |
Ask questions
- Q: Can I get a refund if the price of a product drops shortly after my purchase?
- Q: How can I search for products on the website?
- Q: How can I check the status of my refund?
Reviews
- X
Xavier
Jan 08, 2026
Patrick
Dec 22, 2024
Amit Ram
Nov 07, 2024
Anonymous user
Nov 25, 2022
Hitachi Compressor 1000EL160D3WAll was ok! No problems whatsoever.HelpfulUnhelpful
✔ In Stock (Can ship in 5-7 days)
Online Support 24/7
12 Months Warranty for New Products
30 Days Money Back Guarantee
People who bought this item also viewed
Hitachi Compressor ASH218SV-C8LU
Mitsubishi Compressor ANB33FDSMT
Tecumseh Compressor RGA5512BXD
Hitachi Compressor ATH290CV-C8LU
Hitachi Compressor THK40PC6-U
Hitachi Compressor E656DH-65D2YG
Hitachi Compressor GTH275UV-C8FU
Daikin Compressor JT160L-P8Y1@K
Huayi Compressor HYS113MCA
Toshiba Compressor S-DA421A3FB-23M
Kulthorn Compressor AW2495ZK
TRIAD Transformer VPM18-8800
Fuji Contactor SJ-0WG-2E
NMB-MAT Fan 3115PS-23T-B30
ASLONG Electric Motor GM20-20BY
Donaldson Filter P764112
Danfoss Sight Glass SG3S
SPRAGUE Capacitor 100V 560UF