      IXYS Rectifier Module DSEI2X61-12B
      ✔ In Stock (Can ship in 5-7 days)
      Quantity
      MOQ : 5
      Payment Methods
      • Online Support 24/7
      • 12 Months Warranty for New Products
      • 30 Days Money Back Guarantee
      • Specifications
      • Q&A
      • Reviews
      The IXYS Rectifier Module is high quality!
      Average Rectified Current: 52 A
      Element Configuration: Dual
      Forward Current: 52 A
      Forward Voltage: 2.5 V
      Max Forward Surge Current (Ifsm): 500 A
      Max Operating Temperature: 150 °C
      Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm): 1.2 kV
      Max Reverse Voltage (DC): 1.2 kV
      Max Surge Current: 500 A
      Min Operating Temperature: -40 °C
      Peak Non-Repetitive Surge Current: 500 A
      Peak Reverse Current: 2.2 mA
      Recovery Time: 60 ns
      Reverse Recovery Time: 60 ns
      Reverse Voltage: 1.2 kV