      IXYS Rectifier Module VBO36-16NO8
      There is no price at present, you can Request a Quote
      • Specifications
      • Q&A
      • Reviews
      The IXYS Rectifier Module is high quality!
      Forward Current: 30 A
      Forward Voltage: 1.7 V
      Max Operating Temperature: 150 °C
      Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm): 1.6 kV
      Max Reverse Leakage Current: 1.5 mA
      Max Surge Current: 550 A
      Min Operating Temperature: -40 °C
      Number of Elements: 1
      Peak Non-Repetitive Surge Current: 600 A
      Power Dissipation: 17 W