      • IXYS Rectifier Module VUO125-12NO7
      1/1
      ✔ In Stock (Can ship in 5-7 days)
      Quantity
      MOQ : 5
      Payment Methods
      • Online Support 24/7
      • 12 Months Warranty for New Products
      • 30 Days Money Back Guarantee
      • Specifications
      • Q&A
      • Reviews
      The IXYS Rectifier Module is high quality!
      Average Rectified Current: 166 A
      Element Configuration: Single
      Forward Current: 166 A
      Forward Voltage: 1.3 V
      Max Forward Surge Current (Ifsm): 1.95 kA
      Max Operating Temperature: 150 °C
      Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm): 1.2 kV
      Max Reverse Leakage Current: 2 mA
      Max Surge Current: 1.8 kA
      Min Operating Temperature: -40 °C
      Number of Elements: 1
      Peak Non-Repetitive Surge Current: 1.95 kA
      Peak Reverse Current: 300 µA
      Power Dissipation: 205 W