      IXYS Rectifier Module VUO68-14NO7
      ✔ In Stock (Can ship in 5-7 days)
      Quantity
      MOQ : 8
      Payment Methods
      • Online Support 24/7
      • 12 Months Warranty for New Products
      • 30 Days Money Back Guarantee
      • Specifications
      • Q&A
      • Reviews
      The IXYS Rectifier Module is high quality!
      Average Rectified Current: 68 A
      Forward Voltage: 1.46 V
      Max Operating Temperature: 150 °C
      Max Reverse Leakage Current: 500 µA
      Max Surge Current: 300 A
      Min Operating Temperature: -40 °C
      Number of Elements: 1
      Peak Non-Repetitive Surge Current: 300 A