      • Omega Flowmeter FLMG-1141000
      1/1
      Omega Flowmeter FLMG-1141000
      ✔ In Stock (Can ship in 5-7 days)
      Quantity
      MOQ : 1
      Payment Methods
      • Online Support 24/7
      • 12 Months Warranty for New Products
      • 30 Days Money Back Guarantee
      • Specifications
      • Q&A
      • Reviews
      Measuring Accuracy: ±4% FS over the entire scale range
      Repeatability: ±1% FS
      Flow Measuring Range: 1.2 to 900 SCFM
      Maximum Operating Pressure:
      Aluminum and Brass Monitors: 40 bar (600 psig)
      Stainless Steel Monitors: 70 bar (1000 psig) up to 116°C (240°F)
      Maximum Operating Temperature: 116°C (240°F)
      Note: For options “-HT” and “-UHT”, see high-temperature graph on spec sheet
      Pressure Differential: See the pressure graphs on spec sheet.
      Standard Calibration Fluids: Air @ 21°C (70°F), 1.0 sg and 6.8 bar (100 psig)
      Relay (Optional): 1 or 2 form “C” relays, rated 10 A, 125 or 250 Vac or ¼ A, 250 Vdc
      Mechanical Life: >106 cycles
      Analog Output (Optional): Supply voltage 12 to 35 Vdc, field selectable for 0 to 5 Vdc (100 W minimum load), 0 to 2000 Hz square-wave pulse or 4 to 20 mA