      • OMRON Relay MY2K-US12VDC
      1/1
      OMRON Relay MY2K-US12VDC
      ✔ In Stock (Can ship in 5-7 days)
      Quantity
      MOQ : 74
      Payment Methods
      • Online Support 24/7
      • 12 Months Warranty for New Products
      • 30 Days Money Back Guarantee
      • Specifications
      • Q&A
      • Reviews
      Specifications ■ Coil Ratings Note: 1. The rated current and coil resistance are measured at a coil temperature of 23°C with tolerances of +15%/–20% for rated currents and ±15% for DC coil resistance. 2. Performance characteristic data are measured at a coil temperature of 23°C. 3. AC coil resistance and impedance are provided as reference values (at 60 Hz). 4. Power consumption drop was measured for the above data. When driving transistors, check leakage current and connect a bleeder re- sistor if required. 5. Rated voltage denoted by “*” will be manufactured upon request. Ask your OMRON representative. ■ Contact Ratings * Reference value. Note: Do not exceed the carry current of a Socket in use. Rated voltage Rated current Coil resistance Inductance (reference value) Must operate Must release Max. voltage Power consumption (approx.)50 Hz 60 Hz Arm. OFF Arm. ON % of rated voltage AC 6 V* 214.1 mA 183 mA 12.2 Ω 0.04 H 0.08 H 80% max. 30% min. 110% 1.0 to 1.2 VA (60 Hz)12 V 106.5 mA 91 mA 46 Ω 0.17 H 0.33 H 24 V 53.8 mA 46 mA 180 Ω 0.69 H 1.30 H 48/50 V* 24.7/ 25.7 mA 21.1/ 22.0 mA 788 Ω 3.22 H 5.66 H 110/120 V 9.9/10.8 mA 8.4/9.2 mA 4,430 Ω 19.20 H 32.1 H 0.9 to 1.1 VA (60 Hz) 220/240 V 4.8/5.3 mA 4.2/4.6 mA 18,790 Ω 83.50 H 136.4 H DC 6 V* 151 mA 39.8 Ω 0.17 H 0.33 H 10% min. 0.9 W 12 V 75 mA 160 Ω 0.73 H 1.37 H 24 V 37.7 mA 636 Ω 3.20 H 5.72 H 48 V* 18.8 mA 2,560 Ω 10.60 H 21.0 H 100/110 V 9.0/9.9 mA 11,100 Ω 45.60 H 86.2 H Item 2-pole 4-pole 4-pole (bifurcated) Resistive load (cosφ = 1) Inductive load (cosφ = 0.4, L/R = 7 ms) Resistive load (cosφ = 1) Inductive load (cosφ = 0.4, L/R = 7 ms) Resistive load (cosφ = 1) Inductive load (cosφ = 0.4, L/R = 7 ms) Rated load 5 A, 250 VAC 5 A, 30 VDC 2 A, 250 VAC 2 A, 30 VDC 3 A, 250 VAC 3 A, 30 VDC 0.8 A, 250 VAC 1.5 A, 30 VDC 3 A, 250 VAC 3 A, 30 VDC 0.8 A, 250 VAC 1.5 A, 30 VDC Carry current 10 A (see note) 5 A (see note) Max. switching voltage 250 VAC 125 VDC 250 VAC 125 VDC Max. switching current 10 A 5 A Max. switching capacity 2,500 VA 300 W 1,250 VA 300 W 1,250 VA 150 W 500 VA 150 W 1,250 VA 150 W 500 VA 150 W Min. permissible load* 5 VDC, 1 mA 1 VDC, 1 mA 1 VDC, 100 μA