      • Schneider Contactor LC1D12BD
      1/1
      Schneider Contactor LC1D12BD
      ✔ In Stock (Can ship in 5-7 days)
      Quantity
      MOQ : 2
      Payment Methods
      • Online Support 24/7
      • 12 Months Warranty for New Products
      • 30 Days Money Back Guarantee
      • Specifications
      • Q&A
      • Reviews
      The Schneider Contactor is high quality!
      poles description
      3P
      power pole contact composition
      3 NO
      [Ue] rated operational voltage
      Power circuit <= 690 V AC 25...400 Hz
      Power circuit <= 300 V DC
      [Ie] rated operational current
      25 A (at <60 °C) at <= 440 V AC AC-1 for power circuit
      12 A (at <60 °C) at <= 440 V AC AC-3 for power circuit