      • Schneider Contactor LC1DT40Q7
      1/1
      Schneider Contactor LC1DT40Q7
      ✔ In Stock (Can ship in 5-7 days)
      Quantity
      MOQ : 2
      4 NO
      Rated working voltage [Ue]
      Power circuit: <= 690 V AC 25...400 Hz
      Power circuit: <= 300 V DC
      Rated working current [Ie]
      40 A (at <60 °C) at <= 440 V AC AC-1 for power circuit
      Control loop characteristics
      AC at 50/60 Hz
      Control circuit voltage
      380 V AC 50/60 Hz
      Auxiliary contact type
      1 NO + 1 NC
      Rated impulse withstand voltage [Uimp]
      6 kV conforming to IEC 60947