      • Schneider Contactor LC1E160Q6N
      1/1
      Schneider Contactor LC1E160Q6N
      ✔ In Stock (Can ship in 5-7 days)
      Quantity
      MOQ : 1
      Rated working voltage [Ue]
      Power circuit: <= 690 V AC 50/60 Hz
      Rated working current [Ie]
      160 A (at <55 °C) at <= 440 V AC AC-3 for power circuit
      200 A (at <55 °C) at <= 440 V AC AC-1 for power circuit
      Motor power (kW)
      45 kW at 220/230 V AC 50/60 Hz
      75 kW at 380/400 V AC 50/60 Hz
      80 kW at 415/440 V AC 50/60 Hz
      90 kW at 500 V AC 50/60 Hz
      100 kW at 660/690 V AC 50/60 Hz
      Control loop characteristics
      AC at 50 Hz standard