- a
- b
- c
- d
- e
- f
- g
- h
- i
- j
- k
- l
- m
- n
- o
- p
- q
- r
- s
- t
- u
- v
- w
- x
- y
- z
- 3
- 7
Fast Track to a Quote
Fast Track to a Quote




Certification | Testing
Factory Certified
Refund guarantee
24h refund guarantee
Secure Payment
PayPal Verified

100% Original
Genuine OEM Parts
Fast Delivery
Shipped via FedEx / DHL / UPS
12-Month Warranty
Worry-Free Coverage
Secure Packaging
Safe & Reliable
5,000+ Global Suppliers
Trusted by Professionals
Send us your model numbers or nameplate details.
We will match your request with our 5,000+ verified suppliers and issue a quotation.
| Fan Type | DC Fan |
| Series | KD Series |
| Voltage | 5 VDC |
| Frame Size | 40 mm |
| Frame Thickness | 10 mm |
| Frame Material | PBT Plastic |
| Bearing Type | Ball |
| Speed | High |
| Function | - |
| Size | Square - 40mm L x 40mm H |
| Power Current | - |
| Power Consumption (WATTS) | 1 W |
| Speed | 7500 RPM |
| Air Flow | 7.5 CFM (0.210m3/min) |
| Static Pressure | 0.170 in H2O (42.3 Pa) |
| Noise | 28.0dB(A) |
| Termination | 2 Wire Leads |
| IP Rating | - |
| Approval Agency | CE, CUR, TUV, UL |
| Operating Temperature | 14 ~ 158~F (-10 ~ 70~C) |
| Weight | 0.035 lb (15.88 g) |
A: International orders may be subject to customs duties, taxes, and import fees levied by the destination country. These charges are the responsibility of the recipient and are determined by the customs authorities. It's advisable to check with your local customs office for information on potential fees before placing an international order.
A: Yes, for upcoming popular products, we often offer pre-order options. You can find pre-order information on the product page and follow the instructions to place a pre-order.
A: We cannot offer a refund if the price of your purchase decreases. However, within a certain period of time, we can provide you with a certain amount of discount coupons as compensation.
Mar 30, 2026
Dec 25, 2025
Sep 19, 2025
Aug 11, 2025
Nov 07, 2024
Sep 26, 2024
Jun 22, 2023
Mar 09, 2022