- a
- b
- c
- d
- e
- f
- g
- h
- i
- j
- k
- l
- m
- n
- o
- p
- q
- r
- s
- t
- u
- v
- w
- x
- y
- z
- 3
- 7
Fast Track to a Quote
Fast Track to a Quote


Certification | Testing
Factory Certified
Refund guarantee
24h refund guarantee
Secure Payment
PayPal Verified

100% Original
Genuine OEM Parts
Fast Delivery
Shipped via FedEx / DHL / UPS
12-Month Warranty
Worry-Free Coverage
Secure Packaging
Safe & Reliable
5,000+ Global Suppliers
Trusted by Professionals
Send us your model numbers or nameplate details.
We will match your request with our 5,000+ verified suppliers and issue a quotation.
| Type | Temperature measurement modules |
| System | X20 System |
| Description | X20 temperature input module, 6 thermocouple inputs, type J, K, N, S, B, R, resolution 0.1°C |
| B&R ID code | 0x1BA9 |
| Power consumption | 0.01 W |
| CE | Yes |
| UKCA | Yes |
| ATEX | Zone 2, II 3G Ex nA nC IIA T5 Gc,IP20, Ta (see X20 user's manual),FTZÚ 09 ATEX 0083X |
| UL | cULus E115267,Industrial control equipment |
| HazLoc | cCSAus 244665,Process control equipment,for hazardous locations,Class I, Division 2, Groups ABCD, T5 |
| DNV | Temperature: B(0 to 55°C),Humidity: B(up to 100%),Vibration: B(4 g),EMC: B(bridge and open deck) |
| LR | ENV1 |
| KR | Yes |
| ABS | Yes |
| BV | EC33B,Temperature: 5 - 55°C,Vibration: 4 g,EMC: Bridge and open deck |
| EAC | Yes |
| KC | Yes |
| Input | Thermocouple |
| Digital converter resolution | 16-bit |
| Filter time | Configurable between 1 ms and 66.7 ms |
| Conversion time | 1 channel 80.4 ms with 50 Hz filter,N channels (n + 1) x 40.2 ms with 50 Hz filter |
| Conversion procedure | Sigma-delta |
| Output format | INT |
| Electrical isolation | Channel isolated from bus,Channel not isolated from channel |
| Degree of protection per EN 60529 | IP20 |
| Operating temperature | 0 to 55°C |
| Operating Relative Humidity | 5 to 95%, non-condensing |
| Pitch | 12.5+0.2mm |
A: International orders may be subject to customs duties, taxes, and import fees levied by the destination country. These charges are the responsibility of the recipient and are determined by the customs authorities. It's advisable to check with your local customs office for information on potential fees before placing an international order.
A: Yes, for upcoming popular products, we often offer pre-order options. You can find pre-order information on the product page and follow the instructions to place a pre-order.
A: We cannot offer a refund if the price of your purchase decreases. However, within a certain period of time, we can provide you with a certain amount of discount coupons as compensation.
Nov 20, 2025
Sep 15, 2025
Jun 13, 2024
Oct 22, 2023
Mar 09, 2022