- a
- b
- c
- d
- e
- f
- g
- h
- i
- j
- k
- l
- m
- n
- o
- p
- q
- r
- s
- t
- u
- v
- w
- x
- y
- z
- 3
- 7
Fast Track to a Quote
Fast Track to a Quote


Certification | Testing
Factory Certified
Refund guarantee
24h refund guarantee
Secure Payment
PayPal Verified

100% Original
Genuine OEM Parts
Fast Delivery
Shipped via FedEx / DHL / UPS
12-Month Warranty
Worry-Free Coverage
Secure Packaging
Safe & Reliable
5,000+ Global Suppliers
Trusted by Professionals
Send us your model numbers or nameplate details.
We will match your request with our 5,000+ verified suppliers and issue a quotation.
| Type | Keypad modules |
| Description | X2X keypad module 4 B&R illuminated ring keys (square), 3-color (red, green, yellow), X2X interface, 24 VDC power supply, IP65 protection (front), order 1x terminal block 0TB1108.8110 separately! |
| LEDs | 1x Run (green), 1x Error (red) |
| CE | Yes |
| UL | cULus E115267,Industrial control equipment |
| HazLoc | - |
| Nominal voltage | 24 VDC ±25%, galvanically isolated |
| Inrush current | Max. 20 A for < 1 ms |
| Power consumption | 170 mA |
| Degree of protection per EN 60529 | Back: IP20,Front: IP65 / NEMA 250 type 4X, protected against dust and hose-directed water |
| Degree of protection per UL 50 | - |
| Operating temperature | 0 to +50°C |
| Material | Metal |
| Frame | Aluminum, naturally anodized |
| Design | Pantone 427 C |
| Panel overlay Material | Polyester |
| Gasket | Flat gasket around display front |
| Dimensions | Width 90 mm,Height 80 mm,Depth 37 mm |
| Weight | Approx. 250 g |
A: International orders may be subject to customs duties, taxes, and import fees levied by the destination country. These charges are the responsibility of the recipient and are determined by the customs authorities. It's advisable to check with your local customs office for information on potential fees before placing an international order.
A: Yes, for upcoming popular products, we often offer pre-order options. You can find pre-order information on the product page and follow the instructions to place a pre-order.
A: We cannot offer a refund if the price of your purchase decreases. However, within a certain period of time, we can provide you with a certain amount of discount coupons as compensation.
Mar 09, 2022