- a
- b
- c
- d
- e
- f
- g
- h
- i
- j
- k
- l
- m
- n
- o
- p
- q
- r
- s
- t
- u
- v
- w
- x
- y
- z
- 3
- 7
Fast Track to a Quote
Fast Track to a Quote


Certification | Testing
Factory Certified
Refund guarantee
24h refund guarantee
Secure Payment
PayPal Verified

100% Original
Genuine OEM Parts
Fast Delivery
Shipped via FedEx / DHL / UPS
12-Month Warranty
Worry-Free Coverage
Secure Packaging
Safe & Reliable
5,000+ Global Suppliers
Trusted by Professionals
Send us your model numbers or nameplate details.
We will match your request with our 5,000+ verified suppliers and issue a quotation.
| Product series | EtherCAT Terminals |
| Type/signal | coupler |
| Communication | EtherCAT |
| Connection method (bus interface) | M8 |
| Task within EtherCAT system | coupling of EtherCAT Terminals (ELxxxx) to 100BASE-TX EtherCAT networks |
| Data transfer medium | Ethernet/EtherCAT cable (min. Cat.5), shielded |
| Distance between stations | max. 100 m (100BASE-TX) |
| Number of EtherCAT Terminals | up to 65,534 |
| Protocol | EtherCAT |
| Delay | approx. 1 µs |
| Data transfer rates | 100 Mbit/s |
| Bus interface | 2 x M8, shielded, screw type |
| Power supply | 24 V DC (-15 %/+20 %) |
| Current consumption from US | 70 mA + (∑ E-bus current/4) |
| Current consumption from UP | load |
| Current supply E-bus | 2000 mA |
| Power contacts | max. 24 V DC/max. 10 A |
| Electrical isolation | 500 V (power contact/supply voltage/Ethernet) |
| Weight | - |
| Operating/storage temperature | -25…+60 °C/-40…+85 °C |
| EMC immunity/emission | conforms to EN 61000-6-2/EN 61000-6-4 |
| Relative humidity | 95 %, no condensation |
| Vibration/shock resistance | conforms to EN 60068-2-6/EN 60068-2-27 |
| Protect. rating/installation pos. | IP20/variable |
| Approvals/markings | CE, UL, ATEX, IECEx |
| Ex marking | II 3 G Ex nA IIC T4 Gc |
A: International orders may be subject to customs duties, taxes, and import fees levied by the destination country. These charges are the responsibility of the recipient and are determined by the customs authorities. It's advisable to check with your local customs office for information on potential fees before placing an international order.
A: Yes, for upcoming popular products, we often offer pre-order options. You can find pre-order information on the product page and follow the instructions to place a pre-order.
A: We cannot offer a refund if the price of your purchase decreases. However, within a certain period of time, we can provide you with a certain amount of discount coupons as compensation.
Mar 12, 2026
Dec 15, 2025
Jun 19, 2025
Mar 05, 2025
Mar 09, 2022