      • Schneider Contactor LC1E250N5N
      1/1
      Schneider Contactor LC1E250N5N
      ✔ In Stock (Can ship in 5-7 days)
      Quantity
      MOQ : 1
      Rated working voltage [Ue]
      Power circuit: <= 690 V AC 50/60 Hz
      Rated working current [Ie]
      250 A (at <55 °C) at <= 440 V AC AC-3 for power circuit
      300 A (at <40 °C) at <= 440 V AC AC-1 for power circuit
      Motor power (kW)
      75 kW at 220/230 V AC 50/60 Hz
      132 kW at 380/400 V AC 50/60 Hz
      140 kW at 415/440 V AC 50/60 Hz
      160 kW at 500 V AC 50/60 Hz
      160 kW at 660/690 V AC 50/60 Hz